کلاهبرداری
1+

کلاهبرداری در قانون عبارت از تحصیل یا بردن وجه یا مال دیگری با توسل به هر نوع وسایل متقلبانه است و مراد از متقلبانه بودن وسیله نیز عبارت از هر نوع عملیات برخلاف واقع می باشد که مرتکب برای فریب دادن دیگری به آنها متوسل شده و با اغفال دیگری، وجه یا مال او را تحصیل می کند و می برد.
در واقع، کلاهبردار با انجام مانور متقلبانه و صحنه سازی، موجب اعتماد شاکی و گمراه کردن او می شود و به واسطه اغفال وی، می تواند مالش را در اختیار خود بگیرد.
اغلب مردم فکر می کنند شخصی که با دادن یک وعده واهی در قالب یک دروغ ساده، مال آنها را برده، کلاهبردار است، درصورتی که صرف گفتن یک دروغ ساده نمی تواند متقلبانه محسوب شود.
آنچه جرم کلاهبرداری را از سایر جرایم جدا می¬کند، آن است که در اکثر جرایم، مال بدون رضایت یا آگاهی صاحب مال و حتی گاهی به دلیل توسل به وسایل خشونت آمیز از قربانی جرم به مجرم منتقل می گردد. درحالی که کلاهبرداری مالک مال فریب خورده و از روی میل و رضا مالش را در اختیار کلاهبردار قرار می دهد. این امر یعنی اغفال قربانی و جلب نظر او به این امر که مال خود را به دست خودش در اختیار کلاهبردار قراردهد.
کلاهبرداری از جمله جرایمی است که مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم مستلزم تقدیم دادخواست حقوقی و رعایت تشریفات و قواعد قانون آیین دادرسی مدنی نمی باشد و نیاز به صدور اجرائیه نیز ندارد و طبق ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس وکلاهبرداری، باید نسبت به رد مال مورد کلاهبرداری اقدام و اتخاذ تصمیم نمود.

مرجع شکایت

 

اصولا دادسرای عمومی انقلاب محل وقوع جرم، مرجع صالح برای تعقیب مرتکب این جرم است. امکان دارد توسل به وسایل متقلبانه در تهران و بردن مال غیر در اصفهان صورت گیرد. در این صورت هر دو شهر صالح به رسیدگی هستند. در فرضی که کسی اقدام به کلاهبرداری نموده و فرار نماید، شاکی باید به کدام دادسرا شکایت کند؟
همانطورکه گفته شده دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم، صلاحیت رسیدگی را دارد و محل اقامت متهم و این که وی اکنون درکجا به سر می¬برد، تأثیری در این موضوع ندارد. درصورتی که متهم متواری باشد، دادسرا وی را در هر نقطه که باشد، از طریق اعطای نیابت قضایی جلب می کند. حتی اگر به هر دلیلی جلب متهم ممکن نشد، دادسرا با بررسی شکایت شاکی و دلایل و احراز توجه اتهام به فرد متواری با تنظیم کیفرخواست متهم را به محاکمه می کشاند و دادگاه به صورت غیابی او را محاکمه خواهد کرد. مالباخته می تواند با معرفی اموال بلامعارض متهم، آنها را توقیف و مطابق طلبش مطالبه نماید.

کلاهبرداری

مجازات کلاهبرداری

 

اصولا مجازات این جرم ۷-۱سال حبس می باشد. درصورتی که مرتکب ازکارمندان دولت و نهادهای عمومی بوده و یا خود را به دروغ کارمند دولت معرفی کند و یا در ارتکاب جرم خود از وسایل ارتباط جمعی استفاده کند، به۱۰-۲ سال حبس محکوم خواهد شد.
درصورتی که ارتکاب کلاهبرداری توسط یک شبکه مجرمانه حداقل سه نفر واقع شده باشد، مرتکبین به ۱۵سال حبس ابد محکوم شده و یا به عنوان مفسد محکوم به اعدام خواهند شد.
مرتکب علاوه بر حبس مقرر به پرداخت جزای نقدی معادل مال برده شده و رد مال محکوم خواهد شد.

مزایای طرح شکایت توسط وکیل

 

-مدت زمان اثبات جرم کمتر می باشد.
-نیازی به حضورشاکی در مراحل رسیدگی نخواهدبود.
-درصورت شناسایی اموال، وکیل می تواند سریعا آنها را توقیف کند.
-وکیل می تواند بعد از محکوم شدن کلاهبردار به رد مال برای استرداد مال اقدام کند.
-وکیل می تواند رضایت یا عدم رضایت شاکی را اعلام نماید و نیازی به حضور شاکی برای اعلام رضایت نخواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شرایط تحقق این جرم یا مجازات آن و یا طرح شکایت کیفری در مورد این جرم می توانید با موسسه حقوقی آئین ناجی تماس بگیرید ، همچنین می توانید سوال خود را به صورت آنلاین مطرح کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ داده شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *