مراحل جذب قاضی
0

مراحل جذب قاضی از فارغ‌التحصیلی تا ورود به دستگاه قضایی

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، حجت‌الاسلام و المسلمین توحید عاملی قائم مقام مرکز آموزش قوه قضائیه در مراسم تحلیف ۱۱۲ نفر از کارآموزان قضایی با اشاره به مراحل جذب قاضی و گزینش این کارآموزان اظهار کرد: در ابتدا ورود این کارآموزان قضایی را که همه مراحل جذب را با موفقیت گذرانده‌اند تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم که در ادامه نیز در مسیر کاری خود موفق باشند.

وی گفت: موفقیت کارآموزان قضایی توأم با تلاش‌ها و زحمات فراوانی بوده، چون فرایندهایی که برای پذیرش این عزیزان پیش‌بینی شده و مراحل سخت و دشواری است.

حجت‌الاسلام و المسلمین توحید عاملی بیان داشت: بخشی از فرایندهای پذیرش داوطلبان در حوزه سنجش علمی و دانشی داوطلبان است که در بخش سنجش از ابزارهای مختلفی برای کشف توانمندی‌های افراد استفاده می‌شود.

قائم مقام مرکز آموزش قوه قضائیه اظهار کرد: آزمون تستی داوطلبان که با هدف بررسی اطلاعات حقوقی افراد برگزار می‌شود، آزمون تشریحی که با هدف بررسی و تحلیل اطلاعات افراد برگزار می‌شود از جمله این ابزار است.

وی گفت: همچنین مصاحبه حضوری هم شامل حال این داوطلبان می‌شود. افرادی که از دانشگاه‌های مختلف پذیرفته شده‌اند باید آزمون استعداد شغلی را با موفقیت بگذرانند. همچنین مرحله سنجش شخصیت که دارای دو ابزار آزمون‌های چتری و مصاحبه‌های حضوری است از دیگر مراحل جذب این داوطلبان است.

حجت‌الاسلام و المسلمین توحید عاملی ادامه داد: هدف این سنجش‌ها بررسی ویژگی‌های سلبی و ایجابی داوطلبان است.

قائم مقام مرکز آموزش قوه قضائیه تصریح کرد: یکی دیگر از مراحل جذب داوطلبان بررسی شاخص وضعیت هوش شناختی و هیجانی داوطلبان است. در این مرحله گزارشی از وضعیت داوطلبان در پرونده‌اش ثبت می‌شود همچنین در مرحله گزینش صلاحیت‌های عمومی افراد مد نظر قرار می‌گیرد که برای صلاحیت‌های عمومی افراد ابزار مصاحبه شفاهی، استعلامات از مراجع ذی‌صلاح و تحقیقات محلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی بیان داشت: پس از این مراحل دوره‌های آموزشی برای داوطلبان آغاز می‌شود که در این دوره‌ها ۹ آزمون برای کارآموزان طراحی شده است و داوطلبان باید با شرکت در این آزمون‌ها امتیازات مد نظر را کسب کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین توحید عاملی افزود: این آزمون‌ها در کارگروه مشخصی استاندارسازی شده و موفقیت در ۹ آزمون از شرایط تداوم مراحل جذب است.

قائم مقام مرکز آموزش قوه قضائیه ادامه داد: در پایان همه این مراحل اختبار کارآموزی انجام می‌شود و نهایتاً فرد پس از پذیرش نهایی در ۲۰ مرحله می‌تواند مراحل جذب را به پایان برساند.

One thought on “مراحل جذب قاضی از فارغ‌التحصیلی تا ورود به دستگاه قضایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *