مالیات بر ارث
3+

مالیات بر ارث در انحصار وراثت چگونه محاسبه می شود؟

 

همانطور که در مطلب ” انحصار وراثت چیست؟ – هر آنچه باید بدانید ” گفته شد، رسید پرداخت اظهارنامه مالیاتی مالیات بر ارث از جمله مدارکی است که می بایست برای انحصار وراثت ارایه شود. همچنین همانطور که گفته وراث ۶ ماه پس از فوت متوفی برای پرداخت آن فرصت دارند. اما سوال اینجاست که مالیات بر ارث چگونه محاسبه می شود؟ در ادامه به این سوال و سوالات مرتبط دیگری در زمینه مالیات بر ارث پاسخ می دهیم.

اموال مشمول مالیات بر ارث شامل چه مواردی می باشد؟

براساس ماده ۱۹ قانون مالیاتهای مستقیم، اموالی که مشمول مالیات بر ارث می باشند عبارتند از: كلیه ماترک متوفی (آنچه که از متوفی حین فوت باقی می ماند) واقع در ایران یا خارج از ایران اعم از منقول و غیرمنقول و مطالبات قابل وصول و حقوق مالی پس از كسر هزینه كفن و دفن در حدود عرف و عادت و واجبات مالی و عبادی در حدود قواعد شرعی و دیون محقق متوفی.

به کدام اموال مالیات بر ارث تعلق نمی گیرد؟

لازم است بدانید که به موارد زیر مالیات مورد مبحث تعلق نمی گیرد:

  • وجوه بازنشستگی
  • وجوه خدمت وظیفه، پس انداز خدمت و مزایای پایان خدمت، مطالبات مربوط به خسارت های اخراج افراد، بازخرید خدمت و مرخصی های استحقاقی استفاده نشده
  • بیمه عمر
  • خسارت فوت و دیه
  • ۵۰% از ارزش سهام متوفی در شرکت هایی که سهامشان در بورس پذیرفته شده است.
  • ۴۰% از سهم الشرکه متوفی در شرکت های تجاری
  • ۴۰% از ارزش خالص دارایی متوفی در بخش های کشاورزی، صنعتی، تولیدی و معدنی

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث چگونه محاسبه می شود؟

برای پاسخ به این سوال لازم است طبقه بندی وراث از نظر قانون مالیات های مستقیم را بدانیم. بر این اساس وراث به سه طبقه دسته بندی می شوند:

الف)وراث طبقه اول که عبارتند از: پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد

ب)وراث طبقه دوم که عبارتند از: اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنها

ج)وراث طبقه سوم که عبارتند از: عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آنها

در جدول زیر درصد مالیات براساس طبقه بندی فوق آورده شده است. لازم به ذکر است که مالیات بر ارث براساس میزان، ارزش ترکه و نسبت وراث با متوفی تعیین می شود و همانطور که ملاحظه می شود هر چه نسبت وراث به متوفی نزدیکتر باشد، مالیات کمتری به ترکه تعلق می گیرد.

طبقه اولطبقه دومطبقه سوم
تا مبلغ ۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال۵%۱۵%۳۵%
از ۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال تا ۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال۱۵%۲۵%۴۵%
از ۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال تا ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال۲۵%۳۵%۵۵%
بیش از ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال۳۵%۴۵%۶۵%

از سهم الارث هر یک از وراث طبقه اول مبلغ ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به عنوان معافیت کسر و مابقی با شرح فوق الذکر مشمول مالیات می‌شوند. همچنین اگر در هر طبقه ای حتی یک نفر ورثه در حال حیات باشد سبب می شود دیگر طبقات به اصطلاح از حیث ارث بردن باطل شوند و هیچ ارثی به آنها تعلق نگیرد.

نکاتی در مورد مالیات بر ارث

وراث طبقات اول و دوم نسبت به اموال شهـدای انقـلاب اسلامی مشمول مالیات بر ارث موضوع این فصل نخواهند بود . احراز شهادت برای استفاده از مقررات این ماده منوط به تایید یكی ازنیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و یا بنیاد شهید انقلاب اسلامی حسب مورد می باشد .

در صورتی که متوفی یا وارث یا هر دو ایرانی مقیم ایران باشند نسبت به سهم ارث هر یک از وراث از اموال مشمول مالیات بر ارث موضوع ماده ۲۰ این قانون واقع در ایران یا خارج از ایران پس از کسر مالیات بر ارثی که بابت آن قسمت از اموال واقع در خارج از ایران به دولت محلی که مال در آنجا واقع است پرداخت شده باشد به نرخ ماده ۲۰ مشمول مالیات خواهد شد.

در صورتیکه متوفی و وارث هر دو ایرانی مقیم خارج از ایران باشند سهم ارث هر یک از وارث از اموال و حقوق مالی متوفی که در ایران موجود است به نرخ مذکور در ماده ۲۰ این قانون نسبت به آن قسمت از اموالی که در خارج از ایران وجود دارد پس از کسر مالیاتی بر ارثی که از آن بابت به دولت محل و نوع مال پرداخت شده است به نرخ ۲۵%

در مورد افراد خارجی و سایر موارد نسبت به آن قسمت از اموال و حقوق مالی متوفی که درایران موجود است کلاً مشمول بر مالیات نرخ مذکور در ماده ۲۰ این قانون بر وارث طبقه ۲

براساس ماده ۳۷ قانون مالیات های مستقیم در صورتی كه پس از قطعیت مالیات اسناد و مدارک تازه ای مربوط به بدهی متوفی یا عدم تعلق دارایی به وی ارائه گردد و در محاسبه مالیاتی موثر باشد پرونده امر جهت صدور رأی مقتضی به هیأت حل اختلاف مالیاتی ارسال و طبق رأی هیأت اقدام خواهد شد.

اگر وراث توانایی پرداخت تمام یا بخشی از مالیات مربوط به ترکه را نداشته باشند، سازمان مالیات تا ۳ سال با گرفتن تضمین مناسب، مبلغ مالیات را برای آنها قسط بندی می کند. ولی اگر وراث از پس پرداخت اقساط هم برنیایند سازمان مالیات می تواند بخشی از اموال متوفی را به عنوان مالیات با توافق ورثه بردارد. به ازای هر یک ماه تاخیر در پرداخت مالیات، فرد باید ۲/۵ درصد مبلغ مالیات را به عنوان جریمه پرداخت کند. همچنین اگر وراث برای گرفتن اظهارنامه مالیاتی موعد ۶ ماه مذکور را رعایت نکنند یا بعضی از اموال متوفی را در فرم مخصوص ذکر نکنند معادل ۵% ارزش این اموال جریمه می شوند.

می توانید هر گونه سوال خود پیرامون این موضوع را از طریق قسمت اختصاصی طرح سوالات حقوقی و یا قسمت نظرات این مطلب مطرح کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *