سربازان کودک
4+
در جهان امروز، سربازان کودک براساس گزارش دیدبان حقوق بشر، در سال ۲۰۰۷ در بیش از ۲۰ کشور جهان مورد استفاده قرار گرفته اند که تعداد آنها حدود ۳۰۰ نفر بوده است. روز ۱۲ فوریه برابر با ۲۳ بهمن ماه، روز دست قرمز است. روز نه به سربازان کودک ، روز منع به کارگیری کودکان در جنگ.
در طول تاریخ در بسیاری از کشورها و فرهنگ‌ها به صورت گسترده از کودکان برای مقاصد نظامی استفاده شده‌است. در دهه ۱۹۷۰ پیمان‌هایی برای ممنوعیت استفاده از کودکان درجنگ تصویب شد. ولی بااین وجود، گزارش‌های «کمپین بین‌المللی توقف سربازی کودکان» نشان از استفاده گسترده از کودکان درجنگ‌ها می‌دهد.
ماده ۳۸ پیمان‌نامه حقوق کودک اعلام می‌کند که گروه‌های سیاسی نباید از افراد زیر پانزده سال در جنگ استفاده کنند. همچنین «پروتکل اختیاری شرکت کودکان در جنگ» از طرفین درگیری‌ها می‌خواهد که به افراد زیر هجده سال اجازه شرکت درجنگ داده نشود و سربازگیری اجباری در مورد این افراد نیز ممنوع است (ماده۴).همچنین این پروتکل اختیاری از حکومت‌ها می‌خواهد که کودکان را برای اقدامات نظامی بسیج نکنند و از نام‌نویسی آنها برای شرکت در درگیری‌های نظامی خودداری شود و حکومت‌ها برای بازگشت آرامش جسمانی و روانی کودکان تلاش کنند. (ماده ۶)
بنابر ماده ۸٫۲٫۲۶ اساسنامه رم از دیوان بین‌المللی کیفری تصویب شده درسال ۱۹۹۸ و اجرایی شده در ۱ ژوئیه ۲۰۰۲، «سربازگیری یا نام‌نویسی از افراد زیر ۱۵ سال برای شرکت در درگیری‌های نظامی ممنوع و یک جرم جنگی محسوب می‌شود.»در ۲۶ ژوئیه ۲۰۰۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آراء «قطعنامه ۱۶۱۲ شورای امنیت» را به تصویب رساند. این قطعنامه نخستین قدم برای ایجاد سیستم نظارتی و گزارشی به منظور وادار کردن گروه‌های استفاده کننده از کودکان در جنگ برای پذیرش قوانین بین‌المللی بود..
عنوان «کودک سرباز» به کودکان و نوجوانانی اطلاق می‌شود که پیش از رسیدن به سن قانونی یعنی ۱۸ سال تمام وارد گروه‌های نظامی می‌گردند.
استفاده نظامی از کودکان به سه شکل ۱) به‌کارگیری کودکان به عنوان کودک-سرباز در جنگ ۲) صورت آن استفاده در فعالیت‌های حمایت از جنگ مانند نگهبانی، جاسوسی و بردگی جنسی و ۳) استفاده از کودکان برای پروپاگاندا در جنگ است.
گروه‌های مسلح از کودکان به شیوه‌های گوناگونی برای مقاصد نظامی بهره می‌گیرند:
کودک سربازانی که به طور مستقیم در عملیات‌های نظامی شرکت می‌کنند.
کودکانی که در تدارکات یا به عنوان نگهبانان، جاسوسان، پیام رسانان و بردگان جنسی توسط نیروهای مسلح مورد بهره‌برداری و سوءاستفاده قرار می‌گیرند.
کودکانی که از آنان برای تبلیغات سیاسی (پروپاگاندا) استفاده می‌شود.
در طول تاریخ و در بسیاری از کشورها و فرهنگ‌ها استفاده از کودکان برای مقاصد نظامی صورت می‌گرفته و در برخی مناطق جهان همچنان ادامه دارد. به عنوان مثال در جنگ جهانی اول در بریتانیا ۲۵۰ هزار پسر کمتر از ۱۸ سال به ارتش پیوستند. در جنگ جهانی دوم نیز در سراسر اروپا کودک سربازان با نیروهای مخالف می‌جنگیدند.
جامعه جهانی از دهه ۷۰ میلادی با کنوانسیون‌های بین‌المللی بر آن شد تا مشارکت کودکان را در درگیری‌های مسلحانه محدود و ممنوع کند.
چرا کودکان؟
گرچه بزرگسالان نسبت به کودکان توانایی بدنی بالاتری دارند و آموزش آنان نیز با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد، اما بسیاری از گروه‌های مسلح برآنند تا کودکان را برای مقاصد نظامی پرورش دهند و به استخدام خود درآورند. دلیل این امر آنست که کودکان و نوجوانان را بسیار راحتر از بزگسالان می‌توان برای مقاصد غیرمادی از جمله کسب افتخار و اعتبار و همچنین انتقام‌گیری ترغیب کرد.
کنترل کودکان و تربیت آنان برای پذیرفتن ایدئولوژیهای نظامی نیز بسیار آسانتر از بزرگسالان است، چرا که قدرت تجزیه و تحلیل و همچنین تشخیص آنان از درستی و نادرستی امور بسیار کمتر از بزرگسالان است.
براساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر بیش از ۳۰۰ هزار کودک سرباز در سرتاسر دنیا فعال هستند.
۴۰ درصد از نیروهای مسلح (از جمله ارتش ملی، شبه نظامیان، باندهای مافیایی، سازمان‌های تروریستی و نیروهای مقاومت) در جهان از کودکان استفاده می‌کنند.
براساس گزارش سازمان ملل متحد، کودک سربازان در چند کشور که در نقشه زیر با رنگ قرمز مشخص شده، به طور رسمی در گروه‌های نظامی و شبه‌نظامی فعالیت دارند. این کشورها عبارتند از: افغانستان، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو، عراق، مالی، میانمار، سومالی، سودان جنوبی، سودان، سوریه، یمن، کلمبیا، نیجربه و فیلیپین.
بجز مناطق نامبرده شده به نظر می‌رسد که در کشورهای دیگری که با رنگ نارنجی در نقشه مشخص شده، کودکان به صورت غیررسمی مورد استفاده نیروهای مسلح قرار می‌گیرند. این کشورها عبارتند از: هند، پاکستان، فلسطین، لیبی، و تایلند
در کنار بسیاری از نهادهای حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین الملل و دیده‌بان حقوق بشر، بنیاد غیرانتفاعی «کودک سربازان بین‌المللی» نیز در تلاش است تا بر این فاجعه انسانی خط بطلان بکشد. این سازمان که مرکز آن در بریتانیاست برای جلوگیری از استخدام و بهره‌کشی از کودکان از سوی نیروهای مسلح فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *