خیانت در امانت
0

وقتی شخصی مال خود را به دیگری امانت می دهد، از شخص امین انتظار می رود مراقبت و احتیاط لازم را درنگهداری آن مال داشته و مطابق خواست مالک با آن برخورد کند. اگر قرار مالک و امین بر این باشد که خودروی امانی برای شب عروسی امین استفاده شود، اگر وی با خودرو اقدام به خرید و جا به جایی مصالح ساختمانی نماید، مصداق خیانت در امانت محسوب می شود. شرط تحقق این جرم، سپردن مال به دیگری به شرط استرداد یا به مصرف معین رساندن است. رفتارهایی که موجب تحقق جرم خیانت در امانت می شود، به صورت اتلاف ، تصاحب، استعمال یا مفقود کردن مال امانی به طور عمدی و به قصد اضرار به مالک آن می باشد.
دیوان عالی کشور در یکی از آرای خود بر عدم ضرورت انعقاد یک عقد امانت به عنوان جرم خیانت در امانت تاکید کرده است. قانون گذار در ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ برای جلوگیری از فرار خائنین از مسئولیت، به بهانه این که عقدی بین آنان و مالک یا متصرف مال منعقد شده و یا این که آن عقد باطل بوده است، خود را از محدوده عقود خارج کرده و سپرده شدن مال برای «هر کار با اجرت یا بی اجرت» را مبنای تحقق جرم خیانت در امانت دانسته است.
مجازات این جرم علاوه بر الزام مرتکب به رد مال امانی (عین مال یا درصورت عدم امکان، مثل یا قیمت آن)، محکومیت به ۶ ماه تا ۳ سال حبس می باشد .لازم به ذکراست این جرم دارای جنبه عمومی بوده و غیر قابل گذشت می باشد.
ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ در مورد جرم خیانت در امانت بیان می دارد:
ماده ۶۷۴ ـ هرگاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته‌هایی از قبیل‌سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هرکار با اجرت یابی‌اجرت به کسی داده شده و بنابراین بوده است که اشیای مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی‌برسد و شخصی که آن اشیا نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس‌از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شرایط تحقق این جرم یا مجازات آن و یا طرح شکایت کیفری در مورد این جرم می توانید با موسسه حقوقی آئین ناجی تماس بگیرید ، همچنین می توانید سوال خود را به صورت آنلاین مطرح کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *