ملاقات با فرزند
3+

طبق ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی ، « هر یک از ابوین که طفل تحت حضانت او نیست ، حق ملاقات طفل خود را دارد . تعیین زمان و مکان ملاقات و سیر جزئیات مربوط به آن در صورت اختلاف بین ابوین با محکمه است »

بنابراین آیا می توان ملاقات با فرزند را از پدر و مادر سلب کرد؟ در مورد ملاقات با فرزند بنا به ماده فوق (ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی)  ، هرکدام از والدین این حق را دارند که در فواصل معین با کودک خود ملاقات کنند و حتی فاسد بودن مادر یا پدر هم باعث نمی شود از ملاقات وی با فرزندش جلوگیری شود . در صورتی که میان پدر و مادر درباره مدت ملاقات و نحوه آن توافق شده باشد ، طبق همان توافق عمل می شود . اما در هر صورت توافق نشدن ، دادگاه در حکم خود مدت ملاقات و نحوه آن را برای کسی که حق حضانت ندارد ، معین می کند . معمولاً دادگاه ها یک روز یا دو روز از آخر هفته را به این امر اختصاص می دهند و گفته می شود ملاقات بیش از این با شخصی که حضانت را به عهده ندارد ، موجب اختلال در حضانت و دوگانگی در تربیت کودک می شود .

اما سلب کلی حق ملاقات از پدر یا مادری که حضانت به عهده او نیست برخلاف صراحت ماده قانون مدنی است و دادگاه نمی تواند حکم به آن بدهد . با این حال اگر ملاقات با پدر یا مادری که حضانت به عهده او نیست واقعاً برای مصالح کودک مضر باشد ، دادگاه می تواند مواعد ملاقات را طولانی تر کند و مثلاً به جای هفته ای یک بار ، ماهی یک بار یا هر شش ماه یک بار تعیین کند یا ملاقات با حضور اشخاص ثالث باشد.

البته زمانی که ملاقات خوف جانی برای فرزند داشته باشد و پدر یا مادر حالت خطرناک روانی داشته باشند ، برای جلوگیری از صدمه به فرزند ، می توان با حکم دادگاه مانع از دیدار یکی از والدین که دچار چنین مشکلی هستند ، شد .

عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادر ، اعتیاد زیان آور به الکل، مواد مخدر و قمار, اشتهار به فساد اخلاق و فحشا, ابتلا به بیماری های روانی با تشخیص پزشکی قانونی، سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء، تکدی گری و قاچاق و تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف از جمله موارد عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر و مادر است .

در صورتی که پدر یا مادری که دارای حق حضانت است، از ملاقات طرف دیگر (که طبق دستور دادگاه دارای حق ملاقات است ) ممانعت کرد ، برای اجرای دستور دادگاه به نیروی انتظامی سپرده می شود و عنداللزوم می توان از ضمانت اجرایی ماده ۶۳۲ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ استفاده کرد که به موجب آن، « اگر کسی از دادن طفلی که به او سپرده شده است، در موقع مطالبه اشخاصی که قانوناً حق مطالبه دارند، امتناع کند، به مجازات از ۳ تا ۶ ماه حبس یا به جزای نقدی از یک میلیون ریال و ۵۰۰ هزار تا ۳ میلیون ریال محکوم خواهد شد »

می توانید هر گونه سوال خود را از طریق قسمت نظرات و یا بخش مشاوره آنلاین مطرح بفرمایید تا در اسرع وقت به آنان پاسخ داده شود. همچنین برای مشاوره ی تخصصی تر از قسمتدرخواست وکیل و یا راه های ارتباطی موجود در قسمت تماس با ما استفاده بفرمایید.

3 thoughts on “آیا ملاقات با فرزند را می توان از پدر یا مادر سلب کرد؟

  1. سلام حضانت دخترم تا هفت سال با من است و الان دخترم شش سالشه و چون ازدواج کردم دخترمو ازم گرفتن و به زور نشونش میدن لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم

    4+
  2. با سلام خسته نباشيد بنده حق ملاقات با دخترم در شهرستان هست و روز پنج شنبه و جمعه ٢٤ ساعت حق ملاقات دارم ، و پدرش ميگويد بايد خودت هم تخويل دهي هم نحويل بگيري ايا اگر من تحويل دهنده گيرنده باشم و تحويل دهنده پدر من باشد دادگاه ميتواند مرا سلب ملاقات كند؟؟
    چون شهرستان است و راه دور ممنون ميشم راهنمايي كنيد

    3+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *